Dahlia Frigoulet
The dahlia Frigoulet is a classic in our assortment. The red cactus dahlia is adorned with white tips. In the rapidly changing dahlia assortment, this cactus dahlia has held its own effortlessly for years. With a growth height of over one metre, this dahlia is at its best in the back half of your bed and does not steal the show from smaller plants. Dahlias are native to Mexico and love the sun, but do not tolerate frost. The dahlia tuber likes to overwinter in a cool, dry, but above all frost-free place. Combine this cactus dahlia with many others of its kind, for example with the beautiful dahlia My Love.
EUR 4.05
-10%Per package: 1
The dahlia Frigoulet is a classic in our assortment. The red cactus dahlia is adorned with white tips. In the rapidly changing dahlia assortment, this cactus dahlia has held its own effortlessly for years. With a growth height of over one metre, this dahlia is at its best in the back half of your bed and does not steal the show from smaller plants. Dahlias are native to Mexico and love the sun, but do not tolerate frost. The dahlia tuber likes to overwinter in a cool, dry, but above all frost-free place. Combine this cactus dahlia with many others of its kind, for example with the beautiful dahlia My Love.
- Flowering period
- Planting period
| Attracting bees and butterflies | No |
|---|---|
| Bulb/tuber size | I |
| Bulb type | Cactus and Semicactus |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
| Flower colour | Red, White |
| Flower diameter | 14 cm |
| Flowering and growth height | 100+ cm |
| Flowering period | July, August, September, October |
| Fragrant | No |
| Hardy | No |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Number per m2 | 5 |
| Per package | 1 |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Planting depth | 3 - 5 cm |
| Planting distance | 25 - 35 cm |
| Suitable as cut flower | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Type | Dahlia |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.