Dahlia Kennemerland
The Kennemerland persimmon dahlia convinces with its fresh, yellow colour that simply makes you cheerful. This flower will bloom in your garden from July to October and will reach an impressive height of about 100 cm. Give this beauty a spot in full sun or partial shade. This bright yellow cactus dahlia is particularly striking with its toothed petals. Give it a prominent place in your garden, combined with other varieties and shapes. It is a bit of a queen of the flowering bulbs in summer, stunning with its perfect shape, making it a real eye-catcher.
EUR 2.99
-40%Per package: 1
The Kennemerland persimmon dahlia convinces with its fresh, yellow colour that simply makes you cheerful. This flower will bloom in your garden from July to October and will reach an impressive height of about 100 cm. Give this beauty a spot in full sun or partial shade. This bright yellow cactus dahlia is particularly striking with its toothed petals. Give it a prominent place in your garden, combined with other varieties and shapes. It is a bit of a queen of the flowering bulbs in summer, stunning with its perfect shape, making it a real eye-catcher.
- Flowering period
- Planting period
| Bulb/tuber size | I |
|---|---|
| Number per m2 | 5 |
| Per package | 1 |
| Planting depth | 3 - 5 cm |
| Planting distance | 25 - 35 cm |
| Flower colour | Yellow |
| Type | Dahlia |
| Bulb type | Cactus and Semicactus |
| Flower diameter | 16 cm |
| Flowering period | July, August, September, October |
| Flowering and growth height | 100+ cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Hardy | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | Yes |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.