Dahlia Wittem
The Wittem dahlia is a real jewel for your garden. The white flower with purple tips from the petals attracts all attention and gives your garden a special touch. In combination with our dahlia Zorro, AC Dark Horse or Purple Explosion your garden will look simply spectacular. The Wittem dahlia is long flowering and from July to October you can enjoy this Wittem in a spot in full sun or partial shade. The growth height is 40 to 50 cm. Choose your favourite dahlias from our huge range and give your garden a wonderfully summery, light look.
EUR 4.99
Per package: 1
The Wittem dahlia is a real jewel for your garden. The white flower with purple tips from the petals attracts all attention and gives your garden a special touch. In combination with our dahlia Zorro, AC Dark Horse or Purple Explosion your garden will look simply spectacular. The Wittem dahlia is long flowering and from July to October you can enjoy this Wittem in a spot in full sun or partial shade. The growth height is 40 to 50 cm. Choose your favourite dahlias from our huge range and give your garden a wonderfully summery, light look.
- Flowering period
- Planting period
| Bulb/tuber size | I |
|---|---|
| Number per m2 | 5 |
| Per package | 1 |
| Planting depth | 3 - 5 cm |
| Planting distance | 25 - 35 cm |
| Flower colour | White |
| Type | Dahlia |
| Bulb type | Decorative |
| Flower diameter | 12 cm |
| Flowering period | July, August, September, October |
| Flowering and growth height | 50 - 60 cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Hardy | No |
| Suitable for pots and planters | Yes |
| Suitable as cut flower | No |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | Yes |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.