Dinnerplate Dahlia Collection “Café au lait“
This large-flowered dahlia mix contains four different dinnerplate dahlias from the 'Café au lait' series. This unique collection of giant dahlias features large flowers that can grow up to 20cm tall. With the pastel and powdery shades of this dahlia mix, you can give your garden a romantic look in no time. Tip: Because of their large flowers, dinnerplate dahlias can bend more easily than other dahlia varieties. Therefore, support the stems a little, for example with a bamboo stick.
Content:
1x Dahlia „Café au Lait“
1x Dahlia „Café au Lait Royal“
1x Dahlia „Café au Lait Rose“
1x Dahlia „Café au Lait Twist“
EUR 21.16
Per package: 4
This large-flowered dahlia mix contains four different dinnerplate dahlias from the 'Café au lait' series. This unique collection of giant dahlias features large flowers that can grow up to 20cm tall. With the pastel and powdery shades of this dahlia mix, you can give your garden a romantic look in no time. Tip: Because of their large flowers, dinnerplate dahlias can bend more easily than other dahlia varieties. Therefore, support the stems a little, for example with a bamboo stick.
Content:
1x Dahlia „Café au Lait“
1x Dahlia „Café au Lait Royal“
1x Dahlia „Café au Lait Rose“
1x Dahlia „Café au Lait Twist“
- Flowering period
- Planting period
| Bulb/tuber size | I |
|---|---|
| Number per m2 | 5 |
| Per package | 4 |
| Planting depth | 3 - 5 cm |
| Planting distance | 25 - 30 cm |
| Flower colour | Mixed, Pink, White |
| Type | Dahlia |
| Bulb type | Decorative, Dinnerplate |
| Flower diameter | 20 cm |
| Flowering period | July, August, September, October |
| Flowering and growth height | 90 - 100 cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Hardy | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Suitable as cut flower | No |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | No |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.