Dahlia Nescio
This beautiful red dahlia Nescio is worth seeing, a warm pompom variety that has earned its spurs just like the dahlia Boom Boom White. These flowers grow to about 90 to 100 cm tall, and you should place them in full sun for them to shine. Combine this red beauty with many other dahlia varieties in all sorts of colours and shapes and enjoy the playful effect. The pompom dahlia 'Nescio' makes a beautiful, durable cut flower.
What a great view to know you have a sea of flowers in your garden from July to October. These spherical red flowers are always a feast for the eyes. The beautiful queen of summer-flowering tubers is still popular, and the variety of dahlias in shape and colour is truly exceptional.
EUR 4.99
Per package: 1
This beautiful red dahlia Nescio is worth seeing, a warm pompom variety that has earned its spurs just like the dahlia Boom Boom White. These flowers grow to about 90 to 100 cm tall, and you should place them in full sun for them to shine. Combine this red beauty with many other dahlia varieties in all sorts of colours and shapes and enjoy the playful effect. The pompom dahlia 'Nescio' makes a beautiful, durable cut flower.
What a great view to know you have a sea of flowers in your garden from July to October. These spherical red flowers are always a feast for the eyes. The beautiful queen of summer-flowering tubers is still popular, and the variety of dahlias in shape and colour is truly exceptional.
- Flowering period
- Planting period
| Attracting bees and butterflies | No |
|---|---|
| Bulb type | Pompon |
| Deer and rodent resistant | Yes |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
| Flower colour | Red |
| Flower diameter | 6,5 cm |
| Flowering and growth height | 90 - 100 cm |
| Flowering period | July, August, September, October |
| Fragrant | No |
| Hardy | No |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Number per m2 | 5 |
| Per package | 1 |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Planting depth | 3 - 5 cm |
| Planting distance | 25 - 35 cm |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Suitable for pots and planters | No |
| Type | Dahlia |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.