Tulip Bulb Collection MONDRIAAN
This tulip bulb collection "Mondriaan" is inspired by the colouring of the works of art by the Dutch painter Piet Mondriaan (1872-1944). He became famous for his colour-intensive, abstract paintings, which are partly reminiscent of the luminous tulip fields. Enjoy this colourful ensemble in your garden! This flower bulb mix consists of tulips of different varieties. You will find coordinated Darwin hybrids and also single, late-flowering tulips in this flower bulb mix. Place this colourful tulip bulb mix in a spot in full sun or partial shade. The flowering time of the mixed tulips will be between April and May and the flower colours are as mixed as the tulip types. The growth height is uniformly between 40 and 60 cm. This makes it possible to achieve an even garden picture, similar to a Mondriaan painting. For the best effect, we recommend planting approximately 60 tulip bulbs per m². Enjoy these amazing spring flowers in your garden or as cut flowers in your home.
10x Tulipa Big Smile
10x Tulipa Queen of Night
10x Tulipa Maureen
10x Tulipa Negrita
10x Tulipa Kingsblood
EUR 38.29
-10%Per package: 50
This tulip bulb collection "Mondriaan" is inspired by the colouring of the works of art by the Dutch painter Piet Mondriaan (1872-1944). He became famous for his colour-intensive, abstract paintings, which are partly reminiscent of the luminous tulip fields. Enjoy this colourful ensemble in your garden! This flower bulb mix consists of tulips of different varieties. You will find coordinated Darwin hybrids and also single, late-flowering tulips in this flower bulb mix. Place this colourful tulip bulb mix in a spot in full sun or partial shade. The flowering time of the mixed tulips will be between April and May and the flower colours are as mixed as the tulip types. The growth height is uniformly between 40 and 60 cm. This makes it possible to achieve an even garden picture, similar to a Mondriaan painting. For the best effect, we recommend planting approximately 60 tulip bulbs per m². Enjoy these amazing spring flowers in your garden or as cut flowers in your home.
10x Tulipa Big Smile
10x Tulipa Queen of Night
10x Tulipa Maureen
10x Tulipa Negrita
10x Tulipa Kingsblood
- Flowering period
- Planting period
| Attracting bees and butterflies | No |
|---|---|
| Deer and rodent resistant | Yes |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
| Flower colour | Mixed |
| Flowering and growth height | 40 - 50 cm |
| Flowering period | March, April, May |
| Fragrant | No |
| Hardy | Yes |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | Yes |
| Number per m2 | 80 |
| Per package | 50 |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Planting depth | 10 - 12 cm |
| Planting distance | 10 - 12 cm |
| Suitable as cut flower | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Type | Narcissus, Tulipa |
Other information
- First loosen the soil well where the flower bulbs will be planted. Then the soil is easier to work with.
- Dig a hole and make sure it is 2 to 3 times as deep as the height of the tulip bulbs.
- For the distance between the bulbs, make sure it is 2 times the diameter of the bulbs.
- Plant the flower bulbs in the hole with the pointed side facing up or with the root base facing down.
- Cover the tulip bulbs with soil and water them well.
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.