Tulip Mix Symbiose
Double Early Tulip Mix 'Symbiose': An Explosion of Petals
This mix consists of:
-10x Pink Symbiose tulips
-10x Salmon Symbiose tulips
-10x Yellow Symbiose tulips
Forget the standard tulip; the Double Early Tulip Mix 'Symbiose' brings a luxurious look to the garden. This carefully composed mix combines the best qualities of the 'Symbiose' line in a double-flowered variety. The result? A spectacular color palette that steals the show early in spring. While the rest of the garden is still slowly waking up, this mix provides a mature color experience as early as April/May. The mix is based on the 'Symbiose' philosophy: shades of soft salmon, romantic pink, and warm apricot tones that are perfectly coordinated. No clashing colors, but a flowing whole. Because they are "double early," the stems often remain slightly more compact (approx. 40-50 cm). This makes them extremely resistant to the capricious winds of early spring. Because the flowers are so full and heavy, they stand out beautifully at eye level. Plant them in large groups at the front of the border for a lush bouquet effect straight from the ground.
EUR 24.25
-10%Per package: 30
Double Early Tulip Mix 'Symbiose': An Explosion of Petals
This mix consists of:
-10x Pink Symbiose tulips
-10x Salmon Symbiose tulips
-10x Yellow Symbiose tulips
Forget the standard tulip; the Double Early Tulip Mix 'Symbiose' brings a luxurious look to the garden. This carefully composed mix combines the best qualities of the 'Symbiose' line in a double-flowered variety. The result? A spectacular color palette that steals the show early in spring. While the rest of the garden is still slowly waking up, this mix provides a mature color experience as early as April/May. The mix is based on the 'Symbiose' philosophy: shades of soft salmon, romantic pink, and warm apricot tones that are perfectly coordinated. No clashing colors, but a flowing whole. Because they are "double early," the stems often remain slightly more compact (approx. 40-50 cm). This makes them extremely resistant to the capricious winds of early spring. Because the flowers are so full and heavy, they stand out beautifully at eye level. Plant them in large groups at the front of the border for a lush bouquet effect straight from the ground.
- Flowering period
- Planting period
| Number per m2 | 70 |
|---|---|
| Per package | 30 |
| Planting depth | 10 - 12 cm |
| Planting distance | 10 - 12 cm |
| number of pieces | 30 |
| Flower colour | Apricot, Pink, Salmon, Yellow |
| Type | Tulipa |
| Bulb type | Double early |
| Flowering period | April, May |
| Flowering and growth height | 40 - 50 cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | No |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.