Tulip Yellow Pomponette
Yellow Pomponette Tulip – Radiant, Full Spring Tulip
Bring a warm, sunny atmosphere to your garden with the Yellow Pomponette tulip. This unique, full tulip stands out with its richly filled flowers in an intense yellow. The many petals together form an elegant, almost peony-like bloom that creates a luxurious and striking appearance in the spring garden.
Yellow Pomponette blooms in mid to late spring and is perfect for borders, flower beds, and pots on the patio or balcony. Thanks to its sturdy stems and full flowers, this tulip is also very suitable as a cut flower, so you can admire the cheerful yellow color indoors as well.
Why choose Yellow Pomponette tulips?
Richly filled, peony-like flowers
Radiant yellow for a sunny garden
Ideal for borders, pots, and window boxes
Perfect as a cut flower for colorful bouquets
Plant the bulbs in the fall and look forward to a spectacular spring when Yellow Pomponette will make your garden shine with its full, sunny blooms. A real eye-catcher for any spring garden.
EUR 7.49
Per package: 10
Yellow Pomponette Tulip – Radiant, Full Spring Tulip
Bring a warm, sunny atmosphere to your garden with the Yellow Pomponette tulip. This unique, full tulip stands out with its richly filled flowers in an intense yellow. The many petals together form an elegant, almost peony-like bloom that creates a luxurious and striking appearance in the spring garden.
Yellow Pomponette blooms in mid to late spring and is perfect for borders, flower beds, and pots on the patio or balcony. Thanks to its sturdy stems and full flowers, this tulip is also very suitable as a cut flower, so you can admire the cheerful yellow color indoors as well.
Why choose Yellow Pomponette tulips?
Richly filled, peony-like flowers
Radiant yellow for a sunny garden
Ideal for borders, pots, and window boxes
Perfect as a cut flower for colorful bouquets
Plant the bulbs in the fall and look forward to a spectacular spring when Yellow Pomponette will make your garden shine with its full, sunny blooms. A real eye-catcher for any spring garden.
- Flowering period
- Planting period
| Attracting bees and butterflies | No |
|---|---|
| Bulb type | Double late |
| Deer and rodent resistant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
| Flower colour | Yellow |
| Flowering and growth height | 40 - 50 cm |
| Flowering period | April |
| Fragrant | No |
| Hardy | Yes |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Number per m2 | 70 |
| Per package | 10 |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Planting depth | 10 - 12 cm |
| Planting distance | 10 - 12 cm |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Suitable for pots and planters | Yes |
| Type | Tulipa |
| Type tulp | Dubbele Late Tulpen |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.