Tulip Salmon Symbiose
The 'Salmon Symbiose' Tulip: A Masterpiece of Color and Power
Are you looking for a tulip that not only blooms but truly tells a story in the garden? Meet the 'Salmon Symbiose' Tulip. This impressive Triumph tulip lives up to its name: a perfect harmony of subtle color nuances and a rock-solid stem. Not your standard orange or pink, but a refined blend of salmon pink, apricot, and a warm golden glow. As the flower matures, the colors deepen, creating a dynamic display. Thanks to the sturdy, medium-height stems (approx. 45-50 cm), this tulip stands proud, even during a stormy Dutch spring shower. Bring spring indoors! Its long vase life makes this tulip a favorite for luxurious spring bouquets. The cup-shaped flowers open in the sun and offer an early source of nectar for awakening pollinators. 'Salmon Symbiose' combines beautifully. Plant them in groups for a spectacular carpet of color, or combine them with dark purple varieties (such as 'Negrita') for a bold contrast.
EUR 8.99
Per package: 10
The 'Salmon Symbiose' Tulip: A Masterpiece of Color and Power
Are you looking for a tulip that not only blooms but truly tells a story in the garden? Meet the 'Salmon Symbiose' Tulip. This impressive Triumph tulip lives up to its name: a perfect harmony of subtle color nuances and a rock-solid stem. Not your standard orange or pink, but a refined blend of salmon pink, apricot, and a warm golden glow. As the flower matures, the colors deepen, creating a dynamic display. Thanks to the sturdy, medium-height stems (approx. 45-50 cm), this tulip stands proud, even during a stormy Dutch spring shower. Bring spring indoors! Its long vase life makes this tulip a favorite for luxurious spring bouquets. The cup-shaped flowers open in the sun and offer an early source of nectar for awakening pollinators. 'Salmon Symbiose' combines beautifully. Plant them in groups for a spectacular carpet of color, or combine them with dark purple varieties (such as 'Negrita') for a bold contrast.
- Flowering period
- Planting period
| Number per m2 | 70 |
|---|---|
| Per package | 10 |
| Planting depth | 10 - 12 cm |
| Planting distance | 10 - 12 cm |
| number of pieces | 10 |
| Flower colour | Apricot, Salmon |
| Type | Tulipa |
| Bulb type | Double early |
| Flowering period | April, May |
| Flowering and growth height | 40 - 50 cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | No |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.