Tulip Flaming Sunrise
Tulip Flaming Sunrise – Warm Spring Colors for Every Garden
The Tulip Flaming Sunrise is a striking spring flower featuring a unique color combination of soft yellow and fiery red-orange. As the flower opens, the colors resemble a beautiful sunrise—hence the name Flaming Sunrise. This tulip instantly brings warmth and ambiance to borders, flower beds, and planters.
Flaming Sunrise is known for its sturdy stems and long blooming period. This makes it not only a perfect addition to the garden but also a very popular choice as a cut flower. It combines beautifully with other spring bloomers such as daffodils and hyacinths.
Key Features:
Bloom Time: April to May
Height: Approximately 40–45 cm
Planting: Easy to plant in autumn
Experience Level: Ideal for both beginning and experienced gardeners
With the Flaming Sunrise tulip, you add a powerful color boost to your spring garden. It is a reliable, strong tulip with a luxurious appearance.
EUR 7.99
Per package: 10
Tulip Flaming Sunrise – Warm Spring Colors for Every Garden
The Tulip Flaming Sunrise is a striking spring flower featuring a unique color combination of soft yellow and fiery red-orange. As the flower opens, the colors resemble a beautiful sunrise—hence the name Flaming Sunrise. This tulip instantly brings warmth and ambiance to borders, flower beds, and planters.
Flaming Sunrise is known for its sturdy stems and long blooming period. This makes it not only a perfect addition to the garden but also a very popular choice as a cut flower. It combines beautifully with other spring bloomers such as daffodils and hyacinths.
Key Features:
Bloom Time: April to May
Height: Approximately 40–45 cm
Planting: Easy to plant in autumn
Experience Level: Ideal for both beginning and experienced gardeners
With the Flaming Sunrise tulip, you add a powerful color boost to your spring garden. It is a reliable, strong tulip with a luxurious appearance.
- Flowering period
- Planting period
| Number per m2 | 70 |
|---|---|
| Per package | 10 |
| Planting depth | 10 - 12 cm |
| Planting distance | 10 - 12 cm |
| number of pieces | 10 |
| Flower colour | Orange, Red |
| Type | Tulipa |
| Bulb type | Triumph |
| Flowering period | April, May |
| Flowering and growth height | 40 - 50 cm |
| Place / planting position | Partial shade, Sun |
| Hardyness zone | 5, 6, 7, 8, 9 |
| Naturalising | No |
| Suitable for pots and planters | No |
| Suitable as cut flower | Yes |
| Attracting bees and butterflies | No |
| Deer and rodent resistant | No |
| Fragrant | No |
| Delivered as | Flower bulb / tuber |
Other information
Spring bulbs and Amaryllis
Pre-orders can be placed from June until the end of August ,unlesss otherwise indicated, and will be shipped in the first half of September. Pre-orders with spring bloomers and Amaryllis are shipped together in the first half of October.
Delivery times are 3-7 working days from mid-September to the end of December..
Wax Amaryllissen was delivered in mid-September and February.
Summer flowering bulbs and perennials
Pre-orders for Summer bloomers can be placed from the beginning of January until the end of February, these will be shipped in the first half of March.
Delivery times are 3-7 working days from mid-March to the end of May.
Perennials in nursery pots
Perennials in nursery pots can be pre-ordered from mid-January to the end of February. Shipping will take place in the first half of March.
During the planting season, delivery time is 3-7 working days. Planting times are from mid-March to May and from mid-September to the end of November.